Profesjonalne windy osobowo towarowe. Katowice

No Comments

Windy – dźwigi do przejazdu osób i towarów

Budownictwo mieszkaniowe, jak i budowle pełniące funkcję obiektów przydatności społecznej, muszą być dopasowane do wymogów wszystkich użytkowników. Chodzi o konieczne udogodnienia, którymi są windy osobowe a także towarowe, bądź platformy dla osób niepełnosprawnych.

Winda – urządzenie znane od długiego czasu

Wbrew pozorom, winda naprawdę nie jest innowacyjnym wymysłem. Urządzenia te, napędzane energią mięśni niewolników, następnie zwierząt, i również z zastosowaniem przeciwwagi, były montowane już w starożytnym Rzymie w Pałacu Nerona czy Koloseum.
Nowoczesne windy odróżniają się od pierwowzorów wyłącznie współczesnym designem i przyłączem do energii elektrycznej, jednak prawo działania zostaje identyczna – każda winda transportuje osoby albo artykuły w obie strony.

Rodzaje wind

Obecne kodeksy budowlane jasno wyznaczają konieczność montowania wind w domach wielorodzinnych oraz biurowcach — jeszcze do niedawna montowanie wind było możliwe wyłącznie w domach pięciopiętrowych oraz wyższych, aktualnie — w zależności od konstrukcji samej windy — można je montować w budynkach dużo niższych, także dwupiętrowych.

W lokalach mieszkalnych działają windy osobowo towarowe, służące do przewozu określonej liczby osób albo rzeczy – na przykład sprzętów, natomiast w lokalach użyteczności powszechnej montowane są oprócz tego rodzaju dźwigów, również windy o specjalnym przeznaczeniu, a mianowicie platformy dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo w okresie użytkowania dźwigów osobowych

Każda winda osobowa lub osobowo-towarowa posiada zdefiniowany udźwig a także objętość. Ta zasada powinna być bezwzględnie egzekwowana ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – nadmiernie przeciążony dźwig osobowy może skutkować awarią bądź bardzo niebezpieczną sytuacją jaką jest odczepienie się liny nośnej. Podobna maksyma dotyczy platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych – z wyjątkiem tradycyjnych środków ostrożności, platforma tego typu powinna posiadać specjalne zabezpieczenia, ponieważ osoba siedząca na wózku inwalidzkim, w chwili zagrożenia nie będzie w stanie indywidualnie się wydostać z uszkodzonego dźwigu.

Platformy do transportowania osób niepełnosprawnych to zwykle ze wszystkich stron oszklone kabiny, co także jest swego rodzaju środkiem ochronnym użytkowników — w sytuacji awarii dźwigu, szklane zapory pozwalają na kontrolowanie sytuacji a także podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z osobą zamkniętą w wewnątrz windy, co ma bardzo korzystny wydźwięk.

Zobacz więcej:
windy osobowo towarowe.

Categories: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *