Egipt – historia oraz znaczenie Nilu

No Comments

Egipt darem Nilu

W dzisiejszym wpisie objaśnię dlaczego Egipt, był potocznie określany „darem Nilu”.

Egipt leży w Afryce, w części pustynnej. Czyli wokół obejmowały go same piaski, w okolicy nie było jezior czy roślin, z wyjątkiem kaktusów. Aczkolwiek przez Egipt przepływa jedna rzeka „Nil”, to jest jedyna rzeka, która przepływała przez Egipt.

Znaczenie Nilu


Właśnie niedobór rzek, na terenie Egiptu, hamował uprawę roślin, sprawniejsze poruszanie się. Co roku Nil wylewał się, co komplikowało hodowlę roślin. Co interesujące wylewy rzeki oznaczały tok życia w państwie faraonów. Nowinką jest że terminarz antycznych Egipcjan, został oparty na wylewach rzeki: siewy i również żniwa odpowiadały aktualnym porom roku. Także atrakcyjne może być, że określenie „Egipt” wywodzi się od staroegipskiego słowa Kemi, co oznacza „muł nilowy”(później z niego wyrabiano cegły). Wracając do komunikacji wodnej, Nil używano właśnie do transportowania kamiennych cegieł, jakie były używane do budowy piramid dla pierwszych faraonów. Nil był nawet powiązany z religią, która była nadzwyczaj ważna dla antycznych Egipcjan.

Nil a wierzenia religijne


Faraon przebywał swoją ostatnią ziemską wyprawę po Nilu, wraz z grupą żałobników. Rzeka posiada swoje dwa własne bóstwa: Apis, który był odpowiedzialny za wylewy wody, oraz Sobeka bóg krokodyl – opiekował się terenami, które obfitowały w wodę. Niewątpliwie wylewy Nilu, były czasem zbyt małe, by cokolwiek uprawiać, co owocowało wysokim głodem, wówczas ludność Egiptu została zmuszona do konstrukcji kanałów nawadniających. Najważniejszym oraz największym ogniwem upraw byli chłopi, ich było najwięcej i to oni wykonywali najwięcej prac fizycznych.

Zobacz więcej: Egypt e-Visa .

Categories: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *